Pielęgniarstwo

Pielęgniarstwo to dziedzina nauk medycznych skoncentrowana na opiece nad pacjentami, promowaniu zdrowia, prewencji chorób oraz wspieraniu rehabilitacji. 
Pielęgniarki i pielęgniarze odgrywają kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia. Są często pierwszym punktem kontaktu dla pacjentów, pełnią rolę edukatorów zdrowotnych, a ich praca ma bezpośredni wpływ na jakość opieki medycznej i zdrowie społeczeństwa.
Studia przygotowują do samodzielnej praktyki pielęgniarskiej z uwzględnieniem postawy troskliwej opiekuńczości, empatycznej wrażliwości, wartości etyczno-moralnych oraz przestrzegania praw pacjenta. Umożliwiają zdobycie wiedzy ogólnej z obszaru nauk medycznych oraz wiedzy szczegółowej z zakresu pielęgniarstwa, udzielania świadczeń w kontekście promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom, sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym, nawiązywania współpracy w zespołach opieki zdrowotnej oraz inicjowania i wspierania działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia.

Wymagania przedmiotowe:

do wyboru dwa przedmioty spośród: biologii na poziomie rozszerzonym, matematyki na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, języka obcego nowożytnego (część ustna lub pisemna) na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

 

Wydział: Wydział Nauk o Zdrowiu
Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarne
Czas kształcenia: 3 lata - 6 semestrów
Liczba godzin dydaktycznych: 4720 + 60 godzin wychowania fizycznego + 4 godziny BHP
Liczba punktów ECTS: 180
Tytuł zawodowy: licencjat pielęgniarstwa

Zasady rekrutacji 2025: zobacz 
Statystyka z ubiegłych lat: zobacz

 

Kandydat
Kształcenie na kierunku pielęgniarstwo jest skierowane do osób, które chcą pracować w systemie ochrony zdrowia, opiekować się pacjentami, wspierać ich w procesie zdrowienia oraz wykonywać procedury medyczne.
Studia są adresowane do osób odpowiedzialnych i gotowych do pomocy innym, łatwo nawiązujących kontakty i umiejących pracować w zespole. 
Ważne miejsce w tym zawodzie zajmują także empatia, cierpliwość, dokładność oraz zdolności praktyczne przydatne w procesie wykonywania procedur medycznych.

 

Absolwent
Po ukończeniu studiów I stopnia absolwenci uzyskują prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza. Są przygotowani do pracy w oddziałach szpitalnych, przychodniach, domach pomocy społecznej, hospicjach i oddziałach ratunkowych oraz mogą kontynuować kształcenie na studiach II stopnia. 

 

Pielęgniarstwo I stopnia - dlaczego warto?
Studia pielęgniarskie wymagają poświęcenia, determinacji i pasji do pomagania innym, ale oferują również satysfakcję z pracy, która jest nie tylko potrzebna, ale i szanowana w społeczności.
Zapewniamy możliwość ubiegania się o indywidualną organizację studiów, kształcenie praktyczne zarówno w warunkach symulowanych, jak i w szpitalach uniwersyteckich o trzecim, najwyższym poziomie referencyjności w kraju, a także możliwość realizacji praktyk zawodowych w miejscu zamieszkania studenta.

Wymagania przedmiotowe:

średnia ocen z całego toku studiów pierwszego stopnia uzyskana na kierunku pielęgniarstwo oraz wynik ukończenia studiów jako dodatkowe kryterium w przypadku uzyskania takiej samej średniej ocen przez grupę osób kandydujących większą niż liczba wolnych miejsc.


Wymagane jest zaświadczenie zawierające wynik ukonczenia studiów oraz średnią ocen z całego toku studiów. Do średniej ocen z całego toku studiów nie wlicza się oceny z pracy dyplomowej i z obrony pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego.

 

Na studia drugiego stopnia na kierunek pielęgniarstwo mogą ubiegać się osoby kandydujące, które legitymują się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

 


Wydział: Wydział Nauk o Zdrowiu
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma studiów: stacjonarne i niestacjonarne.
Czas kształcenia: 2 lata - 4 semestry
Liczba godzin dydaktycznych: 1300 + 4 godziny BHP
Liczba punktów ECTS: 120
Tytuł zawodowy: magister pielęgniarstwa

 

Studia stacjonarne drugiego stopnia z możliwością dostosowania planu zajęć do osób pracujących.


Zasady rekrutacji 2025: zobacz 
Statystyka z ubiegłych lat: zobacz

 

Studia drugiego stopnia kształtują wśród studentów podstawy metodyki prowadzenia badań naukowych, zarządzania w pielęgniarstwie, elementów dydaktyki medycznej oraz moduł kształcenia poświęcony zaawansowanej praktyce pielęgniarskiej, w której priorytetowe miejsce zajmuje edukacja zdrowotna i promocja zdrowia. 
Pozwalają na opanowanie wiedzy i umiejętności przydatnych do rozwiązywania problemów zawodowych, szczególnie związanych z podejmowaniem decyzji w sytuacjach trudnych wynikających ze specyfiki zadań zawodowych. Przygotowują do organizowania i nadzorowania opieki pielęgniarskiej, prowadzenia badań naukowych w zakresie wybranej specjalności na rzecz rozwoju zawodu oraz dają kompetencje do określania standardów profesjonalnej opieki w każdym wieku i stanie zdrowia.
Zajęcia prowadzone są w salach ćwiczeniowych o wysokim poziomie wyposażenia oraz w Centrum Symulacji Medycznej. Studenci mają możliwość uczestnictwa w dodatkowych szkoleniach, kursach, a także zajęciach prowadzonych w zespołach interdyscyplinarnych.

 


Kandydat
Kierunek dedykowany jest w szczególności osobom gotowym pomagać innym, odpowiedzialnym, którym zależy na dobru drugiego człowieka.
Inne ważne cechy to umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów, wrażliwość, empatia czy nastawienie na rozwój. Mile widziane są predyspozycje do kierowania zespołem oraz chęć poszerzania wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych podczas studiów I stopnia. 

 

 

Absolwent
Absolwenci uzyskują tytuł magistra pielęgniarstwa i są przygotowani do podjęcia pracy w zawodzie wraz z możliwością pełnienia funkcji kierowniczych w systemie opieki zdrowotnej zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. 
Są także przygotowani do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej oraz kształcenia podyplomowego.

 


Pielęgniarstwo drugiego stopnia - dlaczego warto?
To piękna rzecz, gdy łączy się karierę i pasję. Dlatego rozwijamy zdolności naszych studentów, oferując szeroki wybór przedmiotów w ramach zajęć fakultatywnych.
Zapewniamy możliwość ubiegania się o indywidualną organizację studiów, a także realizację praktyk zawodowych w miejscu zamieszkania studenta.
Nasze plany zajęć są dostosowane do potrzeb osób pracujących.

Logo

Rekrutacja

2025/2026

+48 81448 5073 / +48 81448 5079 / +48 81448 5076
rekrutacja@umlub.pl
Pokój nr 31-32 (parter), Al. Racławickie 1, (Collegium Novum), 20-059 Lublin
ITEM ITEM RED

© 2022 - ITEM - Wszystkie prawa zastrzeżone.

ITEMRED : v.1.5