Położnictwo

Położnictwo, to kierunek studiów, który przygotowuje do sprawowania opieki położniczej, ginekologicznej, neonatologicznej oraz podstaw opieki pielęgniarskiej w odniesieniu do kobiety i jej dziecka w różnych okresach życia, w tym w szczególności do kobiety ciężarnej i rodzącej oraz będącej w okresie połogu.
Praktyczna nauka zawodu odbywa się w doskonale wyposażonych salach ćwiczeniowych oraz Centrum Symulacji Medycznej. Pierwszy kontakt z pacjentem w warunkach szpitalnych następuje już po 2-3 miesiącach nauki.
Podczas kształcenia studenci mają możliwość uczestnictwa w dodatkowych kursach, szkoleniach, a także zajęciach prowadzonych w zespołach interdyscyplinarnych (z jednoczasowym udziałem studentów innych kierunków). Głównym celem kształcenia na kierunku położnictwo jest jak najlepsze przygotowanie przyszłych położnych do pracy w zawodzie.

 

Wymagania przedmiotowe:


do wyboru dwa przedmioty spośród: biologii na poziomie rozszerzonym, matematyki na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, języka obcego nowożytnego (część ustna lub pisemna) na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

 

 

Wydział: Wydział Nauk o Zdrowiu
Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarne
Czas kształcenia: 3 lata - 6 semestrów
Liczba godzin dydaktycznych: 4720 + 60 godzin wychowania fizycznego + 4 godziny BHP
Liczba punktów ECTS: 180
Tytuł zawodowy: licencjat położnictwa

 

Zasady rekrutacji 2025: zobacz 

Statystyka z ubiegłych lat: zobacz

 

Kandydat
Studia położnicze to wybór dla osób, które chcą pracować w dynamicznym środowisku, mają pasję do pomagania innym i dążą do ciągłego rozwoju zawodowego. 
Są adresowane do osób odpowiedzialnych, łatwo nawiązujących kontakty, wrażliwych i empatycznych oraz tych, którym zależy na dobru innych.


Absolwent
Absolwenci są przygotowani do prowadzenia działalności edukacyjno-zdrowotnej w zakresie metod planowania rodziny, ochrony macierzyństwa i ojcostwa, przygotowania do rodzicielstwa łącznie z poradnictwem na temat higieny i żywienia, w tym poradnictwem laktacyjnym oraz prowadzeniem profilaktyki chorób kobiecych i patologii położniczych. 
Są gotowi do udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku kobiety ciężarnej, kobiety rodzącej, kobiety w okresie połogu i noworodka oraz kobiety chorej ginekologicznie, w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej, prekoncepcyjnej, prenatalnej, perinatalnej, a także w przypadku kobiety w okresie przekwitania i senium. Są wyposażeni w niezbędne kompetencje do  rozpoznawania i monitorowania ciąży prawidłowej oraz prowadzenia porodu fizjologicznego oraz opieki nad noworodkiem.
Absolwenci są przygotowani do samodzielnego wykonywania zawodu położnej lub położnego, bo i mężczyzn w tym zawodzie nie brakuje, oraz do podjęcia studiów II stopnia.


Położnictwo pierwszego stopnia - dlaczego warto?
Oferując studia na kierunku położnictwo, zapewniamy kształcenie praktyczne realizowane w szpitalach uniwersyteckich o trzecim, najwyższym poziomie referencyjności w kraju, możliwość realizacji praktyk zawodowych oraz małą liczebność grup studenckich podczas zajęć praktycznych. Nasi studenci mogą ubiegać się o indywidualny tok kształcenia. 

Wymagania przedmiotowe:


średnia ocen z całego toku studiów pierwszego stopnia uzyskana na kierunku położnictwo oraz wynik ukończenia studiów jako dodatkowe kryterium w przypadku uzyskania takiej samej średniej ocen przez grupę osób kandydujących większą niż liczba wolnych miejsc.

 

Wymagane jest zaświadczenie zawierające wynik ukonczenia studiów oraz średnią ocen z całego toku studiów. Do średniej ocen z całego toku studiów nie wlicza się oceny z pracy dyplomowej i z obrony pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego.

 


Na studia drugiego stopnia na kierunek położnictwo mogą ubiegać się osoby kandydujące, które legitymują się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku położnictwo.

 

Wydział: Wydział Nauk o Zdrowiu
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma studiów: stacjonarne i niestacjonarne
Czas kształcenia: 2 lata - 4 semestry
Liczba godz. dydaktycznych: 1300  + 4 godziny BHP
Liczba punktów ECTS: 120
Tytuł zawodowy: magister położnictwa

 

 

Studia stacjonarne drugiego stopnia z możliwością dostosowania planu zajęć do osób pracujących.

 

Zasady rekrutacji 2025: zobacz 

Statystyka z ubiegłych lat: zobacz

 

Studia drugiego stopnia dostarczają zaawansowanej wiedzy z zakresu położnictwa i innych nauk medycznych. Kształtują umiejętności organizowania, nadzorowania i podnoszenia jakości opieki położniczo-ginekologicznej i pielęgniarskiej, wdrażania nowych metod, technik i rozwiązań organizacyjnych.
Kształcenie prowadzone jest w doskonale wyposażonych salach ćwiczeniowych oraz Centrum Symulacji Medycznej. W toku studiów studenci mają możliwość uczestnictwa w dodatkowych kursach i szkoleniach, a także zajęciach prowadzonych w zespołach interdyscyplinarnych.


Kandydat
Kierunek dedykowany jest w szczególności dla osób odpowiedzialnych i gotowych pomagać innym, dla tych którym zależy na dobru innych osób, którzy łatwo nawiązują kontakty z ludźmi i nie są im obce wrażliwość i empatia. 
Do podjęcia studiów zapraszamy również tych, którzy posiadają predyspozycje do kierowania zespołem oraz chcą zgłębić swoją wiedzę zdobytą podczas studiów I stopnia.


Absolwent
Absolwenci posiadają umiejętność posługiwania się zaawansowaną wiedzą z obszaru nauk medycznych oraz położnictwa, neonatologii i ginekologii oraz zdolność organizowania i nadzorowania opieki położniczej i umiejętność współpracy z członkami zespołu interdyscyplinarnego, w zakresie polepszania jakości opieki. Wykazują się kompetencjami dydaktycznymi, związanymi z przekazywaniem wiedzy prozdrowotnej. Są przygotowani do samodzielnego ordynowania leków i wypisywania recept.
Mogą rozpocząć studia doktoranckie, podjąć pracę na stanowisku kierowniczym, prowadzić badania naukowe i publikować otrzymane wyniki.
Są przygotowani do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, administracji państwowej i samorządowej. 
Umiejętności i wiedza zdobyte w trakcie przebiegu studiów II stopnia pozwalają im także na uzyskanie lepszych warunków zatrudnienia.


Położnictwo drugiego stopnia - dlaczego warto?
Studia prowadzone są z możliwością dostosowania planu zajęć do osób pracujących. 
Program studiów oferuje szeroki wybór przedmiotów, a wśród nich m.in. uroginekologię, medycynę sądową, podstawy psychoterapii, ziołolecznictwo czy patologię i rehabilitację mowy. 

Zajęcia prowadzone są w bardzo dobrze wyposażonych salach i pracowniach, w tym w Centrum Symulacji Medycznej, które umożliwiają studentom rozwijanie umiejętności w realistycznym środowisku.

 

 

Logo

Rekrutacja

2025/2026

+48 81448 5073 / +48 81448 5079 / +48 81448 5076
rekrutacja@umlub.pl
Pokój nr 31-32 (parter), Al. Racławickie 1, (Collegium Novum), 20-059 Lublin
ITEM ITEM RED

© 2022 - ITEM - Wszystkie prawa zastrzeżone.

ITEMRED : v.1.5